İzmoce

izmoce

Bu fotoğraf 2002 yılının Şubat ayında Bozcaada’da çekildi. Öncesi vardı; ODTÜ’de geçen hayalperest, özgür zamanlar. Gençlik, umut, sürekli gelişen bir dünyayı anlama duygusu, bir arada olduğumuzda, birbirimizin hikayelerine destek olduğumuzda dünyanın altını üstüne getiririz inancı.

Fakat işte bir de dış dünya vardı bizim umudumuzu çalan, bu özgür ruhu, sarhoşluğu hissetmemizi güçleştiren. Para meselesi, ailelerin beklentileri, yaşanan ve engel olamadığımız dertler İzmoce’nin gerçeküstü evrenini zorluyordu. Serserilik yapıyorum da ne oluyor diyorduk arada, neyin peşindeyiz?

Arada sıkışmıştı İzmoce. Aşık bir tarafı vardı; dünyanın geri kalanını unutmak istiyordu. Nasılsa erişeceği kavrayışla bütün oyunları bozacaktı. Bu nedenle pragmatist bir tarafı vardı; bu özgür düşünce ortamından dünyayı değiştirecek fikirler çıkaracaktı. Bir taraftan arkadaş canlısıydı İzmoce, öte yandan bu arkadaşlığı araçsallaştırıyordu, dünyanın derdine derman arıyordu. Bir cemaattik, çok fazla dışa açık değildik. Bu da dönüp de kendimize bakmamızı zorlaştırıyordu.

Zaman geçti, İzmoce anılarda kaldı. Çok güzel şeyler yaşadık beraber, çok da kırdık birbirimizi.

Bi de bunlara bak istersen