17 Mart “Özgür Lig” Girişimi Toplantısı

1. Saha

Kurtuluş’taki sahanın zeminin çok sert ve tellerinde kopmalar olmasından dolayı sakatlanmalara ve yaralanmalara yol açabildiği söylendi. Bu yüzden maçları burada oynamaktan vazgeçtik.
Yüzüncüyıl’daki saha ulaşımın zorluğundan dolayı pekçok insan tarafından istenmedi.
Dikmen’deki saha ile hafta içinde Haydar konuştu. 19’a kadar 70 lira, 19’dan sonra ise 90 lira ücreti. Sahanın sahibi cumartesi 2 saat, pazar 3 saat gibi iki ayrı günde 5 saat verebileceğini ama aynı günde 5 saat veremeyeceğini söylemiş. Yine de kalabalık gidilirse hem pazarlık yapılabilir, hem de tüm maçları tek güne almak zorlanabilir.
Seyranbağları’naki sahayla da Apo görüştü. Apo’nun dediğine göre futbol için ideal bir zemin varmış. Fiyatı 100 lira. Cumartesi, pazar, her ikisinde de 5 saat blok alabileceğimiz gibi iki ayrı günde de alabilirmişiz.
Toplantıya katılan gruptaki herkesin gönlü Dikmen’den yanaydı. Ama yine de herkes önümüzdeki toplantıya kadar kendi takımına danışsın, son kararı da orada verelim dedik.

2. Takımlar

Kesinleşen takımlar şöyle:
Karakızıl
FC Bakunin
Ankara Ekspresi
Gelengiler
ODTÜ Baraka Karması
ODTÜ Anarşi
100. Yıl İnisiyatifi
Garipspor

Kesinleşmeyen takımlar da şunlar:
Kaos GL (Perşembeye kadar Haydar’a haber verecekler)
Ayrancı Kolektifi (Murat iletişim kuracaktı)
DoğuBatı (yine Murat’ta)
ODTÜ’lü Kürtler (Seyit’te)
Tek Yumruk (Seyit’te)
Solfasol (Elif’te)
Bağımsızlar (Ferit’te)

3. Kurallar

Kurallar hususunda krampon olacak mı ya da tekmelik kullanılacak mı gibi sorulara varan detaylı konuşmalar yapıldı. Burada anılması gerektiğini düşündüklerim şunlar (eksiğim varsa toplantıya katılanlar eklesinler elbet):

puanlama: bu konuda biraz düşünüp, tartışmamız gerekiyor gibi. toplantıda 3 alternatif gündeme geldi. bunların ilki bugün fifa’nın uyguladığı, her şeyin olabileceği 3 puanlık sistem. “3-1-0” şeklinde anabileceğimiz bu sistem galibiyeti yücelten, rekabeti artıran bir sistem. ama öte yandan da takımların kapanmalarını, beraberliğe yatmalarını engelleyen, eğlenceyi artıran bi sistem de denebilir.
diğer alternatifler de “3-2-1” ya da “2-1-0”. bunların ilki beraberliği ödüllendiren bir sistemken (2 beraberlik bir galibiyeti geçiyor), ikincisi ise diğer ikisinin ortası gibi (2 beraberlik bir galibiyete eşit oluyor).
bunlar veya başka bir sistem kullanılabilir. bu sistemlerin ne anlamlara geldikleri üzerine biraz düşünelim, kafa yoralım, bi sonraki toplantıda tekrar konuşalım dedik.

sabit kadro: her takım 14 kişilik bir kadro belirlesin, çok zorda kalınmadıkça da takımlarda bunun dışında kimse oynamasın dendi.

yedek oyuncu: bu konuda iki takım arasında anlaşsın dendi. yani iki takım anlaşırsa 3, ya da 1 yedek, ya da bi takımın 3 diğer takımın 2 yedeği olabilecek. bununla birlikte gönüllü yedekler olacak. bu arkadaşlar kenarda bekleyecek ve yine iki takımın anlaşması halinde onlar da sonradan dahil olabilecekler oyuna.
lisanslı futbolcu: yasak.

krampon: yasak. (halı saha ayakkabası giyilsin)

tekmelik: bi kısım dedi ki, tekmelik insanın kendisini korumak için kullandığı bir araç, dolayısıyla kimseye bir zararı yok, kullanılsın. bi kısım ise itiraz etti, tekmelik takan insan müdahale ederken de daha sert olabilir, dolayısıyla yasak olsun. kesin bir uzlaşmaya varıldı mı bu konuda emin değilim. haftaya tekrar konuşulabilir kanımca.

4. Açılış ve Lig içi etkinlikler

Geçen hafta lig açılışı için Tanıl Bora’yla söyleşi ve Kırmı Şemsiye’yle dostluk maçı gibi fikirler gelmişti. Ama Barkın’ın dediğine göre Tanıl Bora nisanın ilk haftası Ankara’da olmayacakmış. Ayrıca örneğin Barkın’dan Pembe Hayat’la maç önerisi ve bir film gösterimi önerisi (filmin adını ve kimin önerdiğini hatırlayamadım, kusuruma bakmayın, ama taraftarlıkla ilgili bir filmi sanırım). Bu durumda dedik ki bu etkinlikleri açılışa değil de haftalara yayalım. Örneğin Tanıl Bora uygun olduğu bir hafta söyleşi ayarlayalım; kırmızı şemsiye, pembe hayat uygun olduklarında ikisiyle de maç yapalım; başka bir hafta film gösterelim gibi..

5. Lig adı

Bunun için hemen bir anket çalışması başlatılsın dendi. Mevcut önerilerle bir anket başlattım ben, aha da linki şurda: http://strawpoll.me/3901105
Daha öneri gelirse belki bunun kazananıyla bir raund daha yaparız..

6. Kadın Kotası

Geçen haftaki toplantıda konuştuğumuz ama kesin bir karara varamadığımız kadın kotası zorunluluğu bu hafta kesin olarak reddedildi. Ancak bu konuda manifestoda, tavsiye niteliğinde “Özgür Lig her takımda kadın, erkek, travesti, transseksüel, interseksüel bireylerin katılmasını teşvik eder” gibi bir ifade eklenmesinde anlaşıldı. Bu ifade üstüne daha da tartışalım tabi..

7. Manifesto Hazırlama

Bunun için Barkın KaraKızıl ve Karşı Lig’in manifestolarını facebuk grubuna gönderdi (KaraKızıl: https://www.facebook.com/GenclerbirligiKaraKizil/photos/a.344429422295791.76644.289527904452610/613205508751513/?type=1 Karşı Lig: https://www.facebook.com/karsilig/posts/612950355442480)
Manifesto hazırlamak için bir grup oluşturduk, içinde Yiğit, Ilgın, Barkın, Tamer, Müslüm var. Daha fazla desteğe açık elbette..

8. İş Planı

Haftaya pazartesiye (23 mart) bir toplantı daha yapıyoruz.
Bu toplantıda tüm takımlar kesinleşmiş oluyor.
Her takımdan mümkünse bir kişi, mümkün değilse de bir temsilci toplantıda hazır bulunuyor.
Her takım 14 kişilik kadrolarını iyi kötü hazır ediyor ve toplantıda kadrolar toplanıyor.
Herkes takımına Dikmen mi Seyran mı sorusunu soruyor ve cevabını toplantıya getiriyor.
Sahanın kaporasını ödeyebilmek için bir para havuzu hazırlanıyor.
Taslak manifesto okunuyor.

Bu haftalık da böyle..

Bi de bunlara bak istersen