“Özgür Lig” Girişimi

Hazırlayan: Zozan Kotan

Hazırlayan: Zozan Kotan

Sofra’da konuştuğumuz üzere futbol ligi kurma çalışmalarımızın ilk adımını geçtiğimiz pazartesi yaptığımız toplantıyla attık. Daha fazla bilgi için ilgilenenler, mail grubumuza (https://groups.google.com/forum/#!forum/ozgurliggirisimi) ya da feysbuk grubumuza (https://www.facebook.com/groups/778146925595636/) üye olabilirler.

Toplantıda konuşulanlar da kısaca şöyle:

Öncelikle neden adını ‘”Özgür Lig” Girişimi’ olarak andığımıza dair bi not: henüz ligin adının ne olacağına karar vermiş değiliz, önerileri toplamaya devam ediyoruz ve sonunda bu öneriler arasında bir anket yaparak belirleyeceğiz; dolayısıyla şimdilik kolaylık açısından böyle anmayı uygun gördük.

1. Katılımcılar

Toplantıya temsilci gönderen ekipler şöyleydi:
KaraKızıl (Barkın, Onur, Fuat)
Gelengiler (Haydar, Pelin, Ilgın, Murat, Apo)
FC Bakunin (Yusuf)
100. Yıl İnisiyatifi (Elif)

Bunların dışındaki ekipler ve onlarla iletişim sorumluları da şöyle oldu:
DTCF Sosyoloji (Oğulcan)
Ankara Ekspresi (Barkın)
DoğuBatı (Murat)
Ayrancı Kolektifi (Murat)
ODTÜ Sitop (Haydar)
Kırsala Dönüş (Apo)
Kaos GL (Haydar)
Solfasol (Elif)

2. Toprak mı Halı mı?

Baştaki fikrimiz boş bir arsayı işgal edip buraya kendimiz bir toprak saha yapmak ve maçları da bu sahada oynamaktı. Bu durumda ligin adı da “Toprak Ligi” olacaktı. Ancak mevcut şartlarda hem bunun için organize olabilecek kadar birbirimizi tanımadığımızı, hem de toprak sahada oynamanın sakatlılara yol açabileceğini konuştuk. Bu nedenle şimdilik, en azından ilk ligimizi halı sahada oynamaya; kendi toprak sahamızı yapma fikriniyse bu lige katılan herkesin vizyonu olarak hazırda bekletmeye karar verdik. Böylece halı saha ligimiz aracılığıyla birbirimizi tanıyıp, kendi toprak sahamızı yapmak için organize olabileceğiz.

3. Lig İsmi

Başta da belirttiğim gibi önerileri toplamaya devam ediyoruz, şimdiye kadar elimizde olanlar şunlar:
Özgür Lig
Kolpa Lig
Bizim Lig
GüzelLig
ZibidiLig
SerseriLig
Toprak Ligi

4. Usül

Turnuva usulünün play-off değil lig şeklinde olmasına;
Azami takım sayısı 10, hadi bilemedin 12 olmasına;
Her hafta her takımın 1 maç yapmasına;
Her hafta (takım sayısına bağlı olarak) 5 ya da 6 maç yapılmasına (Cumartesi 2, Pazar 3 saat gibi; ya da Pazar 5 saat gibi);
Ligin (takım sayısına bağlı olarak) 9 ya da 11 hafta sürmesine;
karar verilmiştir.

5. Kurallar

Kişi Sayısı: 7
Saha: 7 kişiye uygun olması bakımından; Kurtuluş (Fuat görüşecek), Dikmen (Haydar görüşecek), Seyran Bağları (Apo görüşecek) (“bu sahalar bana uymaz” ya da “şurda da uygun bi saha var” diyenler ses etsin)
Yedek: serbest ama bokunu çıkarmayın (yani ilk yarı ayrı 7 ikinci yarı ayrı 7 oynamayabilir mesela)
Sabit kadro: yok ama bokunu çıkarmayın (yani aynı kişi 5 farklı takımda oynamasa olur gibi)
Hakem: yok. “oyuncun diyo” sözü senettir. (“eğer kendi takımı için dezavantaj yaratmasına rağmen bir oyuncu bir kararı savunuyorsa, onun dediği olur” gibi formalize edilebilir)
Ofsayt: yok

6. Manifesto Hazırlama

Barkın bunun için bir sonraki toplantıya Karşı Lig ve KaraKızıl’ın manifestosunu getirecek ve bir taslak hazırlayacağız. Metni de toplantı da oluşturacağız.

7. Kadın Kotası

Katılımcıların tamamı lige kadın katılımının önemli olduğu, bunun erkek egemen futbol dünyasını kırmanın ve kadınların rahatça girebileceği bir alana dönüştürmenin önemi konusunda hemfikirdi. Ancak bu konuda bir zorunluluk getirip getirmeme hususunda bir anlaşmaya varılamadı. Bir grup katılmak isteyen kadınların zaten katılacaklarını, dolayısıyla zorunluluk getirmenin gereksiz olduğunu savunurken; diğer grup zorunluluk getirmenin “zaten katılacak” kadınlar dışında başka kadınların da rahatlıkla takımlara girebilmelerini, “ben oynamayı bilmiyorum” gibi nedenlerin önemini yitirmesini sağlayacağını, böylece gerçekten kadınlara açık bir futbol ortamı yaratılabileceğini savundu.
Sonuç olarak bu konuda kesin bi karara varılamadı. Bir öneri kararı olarak her takımda en az bir kadın oynamasında uzlaşıldı. Ancak bunun zorunluluk olarak ifade edilip edilmeyeceğine tüm takımlar belli olduğunda, hep birlikte tekrar konuşulmasına kerar verildi.

8. Şampiyonluk Ödülü

Ligin son haftasının ertesinde, bir açık alanda büyük bir şenlik yapılmasına (“1. Geleneksel Özgür Lig Şenliği” gibi) ve bu şenlikte şampiyon takımın elini cebine sokmamasına karar verildi.
Şenliğin mekanı konusunda çeşitli öneriler geldi (Yalıncak, Eymir, Adnan Kesici Parkı gibi), fakat bir uzlaşma sağlanamadı ama zaten henüz buna karar vermek için çok erken dendi.
Şenlik içinde; takas pazarı, konserler, piknik ve ödül töreni yapılması konusunda ise uzlaşıldı; hatta daha da ekleyelim bunlara dendi.

9. Lig Açılışı

Lig açılışında:
Kırmızı Şemsiye – Özgür Lig Karması Maçı yapılmasına (iletişimi Oğulcan kuracak),
Tanıl Bora’nın katılımıyla “futbol, toprak saha ve halı saha” konulu bir söyleşi yapılmasına (yine Oğulcan),
Enstrümanını kap gel usulüyle müzik yapılmasına karar verildi.

10. İş Planı

Cumaya kadar halı sahalarla görüşülmesine,
Cumaya kadar katılması muhtemel ekiplerle görüşülmesine
Pazartesi toplantı yapılmasına,
Barkın’ın pazartesi toplantısına manifesto örnekleri getirmesine,
Ve de pazartesiye kadar herkesin kendi takımına hangi sahaların ve hangi günlerin kendileri için uygun olduğu hususunda danışmasına karar verildi.

Şimdilik bu kadar.

Bi de bunlara bak istersen